а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заложилница

мн. заложилници
Вид збор: Именка, женски род
Место (установа, фирма) каде што се заложуваат предмети за да се добијат пари.
Англиски: pawnshop
Употреба: Економија
Примери:
Старите, вредни предмети ги однесе во заложилница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи