а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залогори

залогорат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи и се смести во логор.
Примери:
Залогорија неколку дена.
Изведенки
залогорува несв.
залогоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи