а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залиха

мн. залихи
Вид збор: Именка, женски род
резерва
Англиски: stock Српски: залиха
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
залихи од храна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи