а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залисток

мн. залистоци
Вид збор: Именка, машки род
Составен дел во вид на лист што затвора, поклопува некој отвор (кај срце).
Англиски: cardiac valve Албански: valvolë
Употреба: Анатомија
Примери:
Срцеви залистоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи