а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залипне

(се) залипнат
Вид збор: Глагол, свршен
се залебне
Примери:
Го залипна мирис на мувла.
Се залипнав од плачење.
Изведенки
1. залипнува несв.
(се) залипнуваат
2. залипнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи