а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залипа

залипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да липа, да плаче испрекинато.
Англиски: sob
Примери:
Таа залипа тивко.
Одвај се додржа да не залипа.
Изведенки
залипува несв.
залипуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи