а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зализга

зализгаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лизга нешто.
Англиски: slide Албански: rrëshqas
Примери:
Товарот го зализгаа по долги штици.
2. (се зализга)
Албански: rrëshqas
Примери:
Двојанката се зализга по снегот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи