а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залие

залијат
Вид збор: Глагол, свршен
залее
Англиски: sprinkle
Примери:
Ја залеја бавчата.
Изведенки
1. залива несв.
заливаат
2. заливање ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи