а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залигави

залигават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лигави нешто.
Англиски: slime Албански: bën me liga, lëshoj jargë
Примери:
Детето ги залигави играчките.
2. (се залигави) Почне да се лигави.
Албански: lëshoj jargë
Примери:
Тој се залигави при зборувањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи