а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залив

мн. заливи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од море, езеро или поголема река што навлегува во копното.
Англиски: bay Албански: gji
Употреба: Географија
Примери:
Се шетавме покрај заливот.
Брегот на заливот е непристапен.
Изведенки
заливче ср.
мн. заливчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи