а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залетне

залетнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. При голтање храната навлегува во душникот и предизвикува проблеми со дишењето.
Англиски: suffocate Албански: kafshata shkon keq
Употреба: Медицина
Примери:
Му залетна едно ронче од лебот во душникот.
2. (се залетне) залебне
Англиски: become breathless Албански: kafshata shkon keq
Примери:
Тој се залетна во смеа.
Изведенки
1. залетнува несв.
(се) залетнуваат
2. залетнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи