а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залепен

залепени
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) залепи
Англиски: glued
Примери:
Сајлата на пломбата била исечена, па повторно залепена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи