а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залелека

залелекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да лелека.
Англиски: wail
Примери:
Жената силно залелека.
Изведенки
залелекува несв.
залелекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи