а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залее

залеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наполни вода од чешма, бунар итн.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Tаа залеа вода од изворот.
2. Навади, полее растенија, градинарски култури.
Англиски: water Албански: ujit
Примери:
Заборави да ги залее цвеќињата.
3. Зеде да се напие нешто.
Англиски: pour Албански: merr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ручекот го залеа со црно вино.
Изведенки
1. залева несв.
залеваат
2. залевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи