а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заледи

заледат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претвори нешто во лед.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Студеното време го заледи потокот.
2. Покрие нешто со лед, со мраз.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Студот ги заледи прозорците.
3. (се заледи) Се претвори во лед.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Водата се заледи.
4. (се заледи) Се покрие со лед, со мраз.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Портата се заледи.
Изведенки
1. заледува несв.
(се) заледуваат
2. заледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи