а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заледен

заледениот
Вид збор: Придавка
Што е покриен со лед.
Англиски: frozen
Примери:
Заледен пат.
Заледена река.
Изведенки
заледеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи