а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залебне

(се) залебнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се задуши, остане без здив од плачење, врескање и др.
Англиски: become breathless
Примери:
Тој се залебна од смеа.
Децата се залебнаа од плачење.
Изведенки
1. залебнува несв.
(се) залебнуваат
2. залебнување ср.
мн. залебнувања
глаг. им.
Пример: Чести залебнувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи