а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залебнат

залебнатиот
Вид збор: Придавка
Придушен, што е без здив (од плачење).
Примери:
Залебнат глас.
Залебнато блеење.
Изведенки
1. залебнато прил.
Пример: Плачеше залебнато.
2. залебнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи