а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залапа

залапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лапа, да јаде лакомо.
Англиски: gobble Албански: gëlltis, përpij
Примери:
Тој залапа од месото.
Тие залапаа од мезето.
2. Почне да лапа, да става нешто в уста.
Англиски: gobble Албански: gëlltis, përpij
Примери:
Тој ја залапа цигарата.
Детето го залапа моливот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи