а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залангур

мн. залангури
Вид збор: Именка, машки род
1. скитник, уличар
Англиски: tramp Албански: rrugaç
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е чорбаџиски син, а не залангур.
2. неработник, безделник
Англиски: idler Албански: përtac
Употреба: Разговорно
Примери:
Се здружил со група залангури.
3. Лице што е неискусно, невешто, несмасно.
Англиски: clumsy person Албански: pa përvojë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е залангур, не ја знае работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи