а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залази

залазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лази, да ползи.
Англиски: crawl Албански: zvarrit
Примери:
Детето залази по подот.
Низ тревата залазија црвеникави бубачки.
2. Почне да се движи бавно, да се влече, се појави.
Англиски: creep Албански: zvarrit, ngjethem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Облакот полека залази по ридот.
Ноќта залази во дворот.
Ми залазија морници по телото.
Изведенки
1. залазува несв.
залазуваат
2. залазување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи