а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залажачка

мн. залажачки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што му се дава на дете да се залаже, да се заигра.
Англиски: distraction
Примери:
Сакаше да го погали и да му даде некое оревче залажачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи