а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залае

залаам
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да лае, се огласи со лаење.
Англиски: bark
Примери:
Негде залајаа кучиња.
Изведенки
1. залајува несв.
залајуваат
2. залајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи