а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закуќи

закуќат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35843
1. Стекне куќа, дом.
Албански: bëhem shtëpi
Примери:
Тој остана в село и таму куќа закуќи.
2. (се закуќи) Се здобие со куќа, имот.
Албански: bëhem shtëpi
Примери:
Работеа секаква работа со надеж брзо да се закуќат.
Изведенки
1. закуќува несв.
(се) закуќуваат
2. закуќување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК