а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закуска

мн. закуски
Вид збор: Именка, женски род
Јадење (обично ладно и во помала количина) што се јаде надвор од редовните оброци, по определени поводи; мала гозба.
Англиски: snack Албански: meze
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа подготви мала закуска.
Сите пријдоа кон масата со закуски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи