а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закупи

закупат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе под закуп.
Англиски: rent Албански: jap me qira
Употреба: Економија
Примери:
Таа закупи две ниви, сака да сади тутун.
Го закупивме најголемиот ресторан во градот.
Изведенки
1. закупува несв.
закупуваат
2. закупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи