а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закукурига

закукуригаат
Вид збор: Глагол, свршен
За петел - почне да кукурига.
Англиски: crow
Примери:
Петелот замавта со крилјата и закукурига.
Изведенки
закукуригува несв.
закукуригуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи