а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закука

закукаат
Вид збор: Глагол, свршен
За кукавица - почне да кука.
Примери:
Во блиската шума закука кукавица.
Изведенки
закукува несв.
закукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи