а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закубе

закубат; закуби, закубете; закубав, закубаа; закубал; закубан; (ќе) закубев, (ќе) закубеа; (ќе) закубел; закубен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44464
Почне да кубе.
Примери:
Таа си ги закуба косите и заплака.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК