а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрцка

закрцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да крцка.
Англиски: grind
Примери:
Тој закрцка со забите.
Вратата закрцка.
Изведенки
закрцкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи