а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закружи

закружат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да кружи.
Англиски: encircle Албански: rrethoj, rrotulloj
Примери:
Мршојадците закружија пониско над земјата.
2. Направи круг.
Англиски: circle Албански: bëj qark, rreth
Примери:
Закружи со раката во воздухот.
Изведенки
1. закружува несв.
закружуваат
2. закружување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи