а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрсти

(се) закрстат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се крсти.
Англиски: cross
Употреба: Црковен термин
Примери:
Влезе во црквата и се закрсти.
Изведенки
закрстува несв.
(се) закрстуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК