а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрпен

закрпениот
Вид збор: Придавка
Што е зашиен со парче ткаенина или само со конец.
Англиски: patched
Примери:
Закрпени панталони.
Изведенки
закрпеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи