а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрои

закројат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За алишта - почне да крои.
Англиски: tailor Албански: pres
Примери:
Таа закрои нов фустан.
2. Почне да реже лозје.
Англиски: prune Албански: pres
Примери:
Денес го закроивме лозјето.
3. Почне да крои план, да смислува, да подготвува нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие закроија одмазда за изгубениот другар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи