а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрми

закрмат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да храни стока со крма.
Англиски: feed
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја закрми стоката со брашно и трици.
Изведенки
1. закрмува несв.
закрмуваат
2. закрмување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи