а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закркори

закркорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За глас - почне да кркори, да се слуша испрекинато.
Англиски: growl Албански: zë i ndërprerë
Примери:
Тој го загуби воздухот и закркори.
2. За празни црева - почне да испушта карактеристичен звук.
Англиски: rumble Албански: cërcëritje
Примери:
Ми закркорија цревата од глад.
3. Почне да грчи, да 'рчи.
Англиски: snore Албански: gërhas
Примери:
Закркори во сонот и ме разбуди.
Изведенки
закркорува несв.
закркоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи