а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрилник

мн. закрилници
Вид збор: Именка, машки род
заштитник, покровител
Англиски: protector
Примери:
Закрилник на народот.
Изведенки
1. закрилница ж.
мн. закрилници
2. закрилничка ж.
мн. закрилнички
3. закрилнички прид.
закрилничкиот
Пример: Закрилнички однос.
4. закрилнички прил.
Пример: Кон него почна закрилнички да се однесува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи