а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрили

закрилат
Вид збор: Глагол, свршен
Заштити, згрижи некого.
Англиски: protect
Примери:
Мајката ги закрили своите деца.
Изведенки
закрилува несв.
закрилуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи