а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрила

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9257
Грижа за некого.
Англиски: protection
Примери:
Децата растеа без мајчина закрила.
Тој беше под закрила на државата.
Патуваа под закрилата на ноќта.