а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закриви

закриват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искриви малку.
Англиски: bend Албански: lakoj pak, shtrembëroj
Примери:
Таа ја закриви сликата додека ја бришеше.
2. Почне да криви, да куца.
Англиски: limp Албански: çaloj, shkepoj
Примери:
Старецот, потпирајќи се на бастунот, закриви по толпата луѓе.
Изведенки
1. закривува несв.
закривуваат
2. закривување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи