а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закржлавен

закржлавени
Вид збор: Придавка
Што останал недоразвиен.
Англиски: underdeveloped
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кртот има закржлавени очи.
Пингвините имаат закржлавени крилја кои личат на перки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи