а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закреска

закрескаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да креска.
Англиски: scream Албански: sokëlloj
Примери:
Од дрвото закреска сојка.
2. Почне да вреска, да се дере.
Англиски: scream Албански: bërtas, hingëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Жената закреска од прозорецот.
Изведенки
закрескува несв.
закрескуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи