а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрепости

закрепостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого крепосник, кмет.
Албански: bujkrob
Употреба: Историја
Примери:
Го закрепостија најстариот човек во селото.
2. Направи некого крепостен.
Англиски: enslave Албански: skllavërojë
Употреба: Историја
Примери:
Сите бегови закрепостија по една околија.
Изведенки
1. закрепостува несв.
закрепостуваат
2. закрепостување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи