а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрепостен

закрепостениот
Вид збор: Придавка
Што е зависен, потчинет.
Англиски: adscript
Употреба: Историја
Примери:
Закрепостени селани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи