а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрепнувачки

закрепнувачкиот
Вид збор: Придавка
Што има сила, моќ да закрепне, да зајакне.
Англиски: invigorating
Примери:
закрепнувачко дејство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи