а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрепник

мн. закрепници
Вид збор: Именка, машки род
заштитник, покровител
Англиски: supporter
Примери:
Капетанот беше негов закрепник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи