а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрене

(се) закренат
Вид збор: Глагол, свршен
Тргне на пат со определена намера, по определена работа, задача.
Примери:
Се закренал по сите роднини да ги кани на свадба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи