а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрди

закрдат
Вид збор: Глагол, свршен
Одведе добиток на пладнување.
Примери:
Овчарот го закрдил стадото под дабот.
Изведенки
закрдува несв.
закрдуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи