а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрви

(се) закрват
Вид збор: Глагол, свршен
Се скара, се раскара до крв.
Англиски: become enemies
Примери:
Тие се закрвија за неколку ниви.
Изведенки
1. закрвува несв.
(се) закрвуваат
2. закрвување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи