а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрвави

закрвават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54101
1. Почне да крвави.
Англиски: bleed Албански: gjakos
Примери:
Раната повторно закрвави.
2. (се закрвави) Се покрие со крв, стане крвав.
Англиски: bleed Албански: përgjaket
Примери:
Устата му се закрвави.
Изведенки
закрвавува несв.
(се) закрвавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК